Alkoholizm, choroba alkoholowa oraz uzależnienie od alkoholu - wszystkie te pojęcia oznaczają natrętną, powracającą, niewytłumaczalną chęć napicia się. Jest to jednostka chorobowa określana jako ZZA, czyli zespół zależności alkoholowej. W poniższym artykule odpowiadamy na pytania: jak rozpoznać ZZA oraz jak wygląda proces terapii?
Istnieją dwa systemy, które umożliwiają zdiagnozowanie uzależnienia od alkoholu: DSM (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) - klasyfikacja zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz ICD (International Classification of Diseases), czyli Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych stworzona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).
Zespół zależności alkoholowej (ZZA) to zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane użyciem alkoholu. W Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-10) zespół zależności alkoholowej klasyfikowany jest jako F10. Innymi słowy, ZZA to choroba alkoholowa, której podstawowym objawem jest ciągle nawracająca potrzeba spożywania napojów alkoholowych.
Według najnowszych badań OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) na jednego Polaka rocznie przypada około 11,7 litra alkoholu. Gdzie jest granica między okazjonalnym piciem a problemem alkoholowym i jak rozpoznać zespół zależności alkoholowej ICD?
Jedną z cech choroby alkoholowej jest to, że ma ona charakter progresywny. Oznacza to, objawy choroby z czasem mogą się pogłębiać, przechodząc do kolejnego stadium. Istnieją cztery fazy alkoholizmu: faza wstępna prealkoholowa, faza ostrzegawcza, krytyczna oraz przewlekła. Każda faza posiada szereg objawów, dzięki którym możemy rozpoznać zespół zależności alkoholowej ICD. Więcej na temat ZZA znajedziesz tutaj: zespół zależności alkoholowej.
Osoby uzależnione od alkoholu posiadają wspólne cechy. Świadomość tych objawów z pewnością ułatwi rozpoznanie oraz zdiagnozowania zespołu zależności alkoholowej w jednej z pierwszych faz. Co za tym idzie, nadanie niezbędnej pomocy.
Zespół zależności alkoholowej - objawy
Zespół zależności alkoholowej ICD zazwyczaj dotyczy nie tylko osoby dotkniętej uzależnieniem od alkoholu, ale również osób, znajdujących się z nią w bliskiej relacji. Czym jest współuzależnienie oraz jak rozpoznać cechy tego syndromu dowiesz się z tego artykułu: czym jest współuzależnienie.
Leczeniem zespołu zależności alkoholowej zajmują się psychoterapeuci oraz specjaliści ds. uzależnień. Alkomedica to jedna z niewielu przychodni w Polsce profesjonalnie zajmująca się farmakologicznym leczeniem choroby alkoholowej za pomocą wszycia tabletek o nazwie Esperal (Disulfiram).
Wszywka alkoholowa to szybki i skuteczny zabieg implantacji tabletek do mięśnia pośladkowego. Przed nacięciem skóry lekarz przeprowadza krótką konsultację, wyklucza przeciwwskazania oraz podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe. Dzięki temu zabieg jest bezpieczny i bezbolesny. Pacjent powinien podpisać świadomą zgodę na zabieg oraz zachować abstynencję przed umówioną wizytą - minimum 24 godziny.
Zespół zależności alkoholowej - leczenie odbywa się również w zamkniętych ośrodkach pomocy osobom uzależnionym. Takie leczenie polega na kilkutygodniowej, a nawet kilkumiesięcznej detoksykacji oraz cyklu spotkań pacjenta z terapeutą ds. uzależnień. Przebywanie w zamkniętym ośrodku ma na celu całkowite oczyszczenie organizmu z resztek płynu alkoholowego, przywrócenie go do normalności oraz rozpoczęcie leczenia za pomocą psychoterapii.
Farmakologiczne leczenie to jedynie wspomagająca metoda terapii. Podstawowym elementem leczenia uzależnienia od alkoholu jest psychoterapia (indywidualna, rodzinna i grupowa), gdyż alkoholizm jest chorobą psychiczną.
Odpowiedź na pytanie, czy wszywka alkoholowa leczy alkoholizm znajdziecie Państwo w naszym artykule.
Listę przeciwwskazań oraz zaleceń pozabiegowych znajdą Państwo na naszej stronie internetowej https://www.alkomedica.pl lub dzwoniąc na naszą infolinię. Ogólnopolska infolinia przychodni Alkomedica jest czynna od poniedziałku do niedzieli.